Hagyományaink

Hétköznapokat színesítő ünnepek

Márton napi libabál
Az éves gazdasági munkákat lezáró Márton napjához Szent Márton legendája is kötődik.
Dramatikus játékokkal, libás mesékkel, versekkel, énekekkel, finom liba étkekkel, lámpás felvonulással őrizzük a hagyományt.

Mikulás ünnepe
Megismerkedünk Miklós püspök történetével, sokat beszélgetünk a jó cselekedetekről. Mikulásváró énekeket, verseket tanulunk, meséket hallgatunk, örömteli várakozás előzi meg a Mikulás megérkezését.

Karácsonyi ünnepkör
Az adventi időszak talán a legszebb óvodai életünkben. Folyamatosan öltöztetjük díszbe óvodánkat, adventi koszorút, naptárt készítünk, melyek segítik a hetek és napok múlásának követését. A gyermekek nagy gondossággal készítik el a családjuknak szánt ajándékokat, miközben átélik, hogy adni, örömet szerezni jó. A családokkal közös kézműves délelőtt mindannyiunknak élmény.

Farsang – Medvés napok
Egyik legkedveltebb mulatsága a gyermekeknek. Maskarába bújunk, van eszem, iszom, zene, tánc, tréfás vetélkedők színesítik húshagyó kedd napját. Gyertyaszentelő napjához közelítve „medvét vadászunk”, a medve jegyében telnek napjaink.

Március 15-e, nemzeti ünnepünk
Mozgalmas ünnepkör, melynek során megismerkedünk nemzeti jelképeinkkel. Fakardokkal, seprűnyél lovacskákon „vágtatunk” a csatába, pártát, csákót készítünk, zászlóinkat elhelyezzük a hősi emlékműnél.

Húsvéti néphagyományok
Népi játékok (locsolkodás, tojásgurítás, fészekkeresés), hímes tojások festése, nyuszis mesék, énekek, versikék teszik izgalmassá az ünnepet. A szülőkkel közös kézműves délelőtt során szebbnél szebb asztaldíszek, kopogtatók készülnek.

Cigányság világnapja
Ismerkedünk a cigány hagyományokkal, szokásokkal, „punyát” (cigány kenyeret sütünk, cigány népmeséket, verseket, dalokat hallgatunk, megtanuljuk a cigány himnuszt. A cigány tánckultúra elemeit beépítjük a mozgásanyagunkba.

Anyák napja
A tavasz legszebb, legmeghatóbb ünnepe. Az ajándékkészítés, a gyermeki „vallomások” lejegyzése, a termünk és az óvoda ünnepi díszbe öltöztetése az előzmény. A „nagy napon” az anyukákkal együtt játszva ünnepelünk.

Gyermeknap
Óvodai szintű rendezvény, a megszokottól eltérő, színes, izgalmas programokkal, tevékenységekkel.

Ballagás – búcsú az óvodától
Érzelmekkel telített ünnepünk, megannyi közös élmény felidézésével, a „nagy vagyok” érzésének tudatosulásával. Búcsúzó és iskolát váró versekkel, énekekkel készülünk a nagy napra, melynek megkoronázásaképpen közösen elfogyasztjuk a búcsútortánkat.

Jeles napok

Állatok világnapja – Víz világnapja – Föld világnapja – Madarak és Fák napja
Szerepük a környezet- és természetvédelemhez kapcsolódik.
Segítik az élő természet egy-egy szegmensének megismerését, a pozitív érzelmi viszony alakítását, a károsító tényezőkre való rádöbbenést, a cselekvésre történő ösztönzést.