Rólunk

2018-ban, a „Foglalkoztatás és az életminőség javítása a családbarát, munkába állást segítő intézmények, közszolgáltatások fejlesztése TOP-1.4.1-15” c. nyertes pályázat tette lehetővé, hogy településünkön egycsoportos mini bölcsődét alakíthassunk ki az óvoda épületében.

Csodás környezetben, esztétikus, gyermekbarát bútorokkal, sok-sok játékkal várjuk a hét kisgyermeket, akikkel két kisgyermeknevelő és egy bölcsődei dajka foglalkozik nagy szeretettel és türelemmel.

Az alapellátás megvalósítását a gyermekek minél korábbi életkorban történő megsegítésének szükségessége indokolta.

• Mivel a korai életévekben alapozódnak meg a kognitív, érzelmi és társas kompetenciák, a bölcsődei neveléssel kívánjuk biztosítani annak a lehetőségét, hogy a kisgyermek a játékon, a gondozási helyzeteken és egyéb tevékenységeken keresztül ismeretekhez, élményekhez, tapasztalatokhoz jusson, átélhesse a spontán tanulás örömét, megerősödjön benne a világ megismerésének vágya. Kíváncsiságának fenntartásával, pozitív visszajelzések biztosításával a bölcsődei nevelés segíti a kisgyermek önálló kezdeményezéseit, megteremtve ezáltal az egész életen át tartó tanulás igényének, folyamatának biztos alapjait.
  • A bölcsődei nevelésből óvodai nevelésbe átkerült gyermekek esetében az alapvető kultúrhigiénés szokások már automatizálódnak, megkönnyítve ezzel az egyéb nevelési folyamatokat.
  • Az együttélés szabályainak elfogadásával, a világos elvárások és határok megfogalmazásával a gyermekek későbbi szocializációját is megkönnyítjük.
  • Az óvodába került gyermekek esetében hiányterületként jelentkezik beszédkészségük fejlettsége, kommunikációs megnyilvánulásaik elmaradást mutatnak. A bölcsőde az ingerekben gazdag, tiszta nyelvi környezet biztosításával, a támogató környezetben zajló felnőtt-gyermek és gyermek-gyermek interakciókkal segíti ennek a személyiség területnek a fejlődését is.

Bölcsődés lettem!

A bölcsődével való ismerkedés a családlátogatással, majd a beszoktatással kezdődik.
Ez egy két hetes folyamat, melynek során az anya jelenléte biztonságot ad a gyermeknek, és megkönnyíti a bölcsődei környezethez való alkalmazkodást, beilleszkedést.

Napirend

A harmonikus, biztonságot nyújtó bölcsődei élet megteremtéséhez ad segítséget a folyamatos és rugalmas napirend, mely egyszerű, a kisgyermek számára könnyen kiismerhető, követhető, kiszámítható.

A napirend megvalósítását:

• a személyi állandósággal,
  • a tárgyi feltételek biztosításával,
  • jó munkaszervezéssel,
  • a kisgyermeknevelő és a bölcsődei dajka összehangolt munkájával,
  • a kisgyermekek otthoni életének, életritmusának lehetőség szerinti figyelembe vételével
  • támogatjuk.

Mini bölcsődénkben a napirend

7.00 – 8.00

A kisgyermekek folyamatos érkezése, fogadása. Átöltözés után kézmosás a szülővel, aki bekíséri a szobába a gyermeket. Szabad játéktevékenység – a kisgyermeknevelő tájékozódik a szülőtől az előző nap délutáni/esti/éjszakai eseményeiről.
Szükség szerint pelenkacsere, lemosás, WC-használat, kézmosás.
Ritmikus mozgás kezdeményezése.

8.00 – 8.30 Reggelizés, majd gondozási sorrendben fürdőszoba-használat szájápolással.
8.30 – 10.00

Szabad játék a szobában/udvaron.
A kisgyermeknevelő a szabad játék mellett lehetőséget teremt a nevelési helyzetek (mozgás, mondóka, ének, vers, mese, alkotó tevékenységek) megélésére, gyakorlására.
Szükség szerint gondozási teendők ellátása.

10.00 – 10.10 Tízórai (folyadék vagy gyümölcs kínálása szobában/udvaron)
10.10 – 11.10

Szabad játék a szobában/udvaron.

11.10 – 11.30

Folyamatos bejövetel az udvarról, készülődés az ebédhez.
Szükség szerint gondozási teendők ellátása.

11.30 – 12.10 Ebéd
12.10 – 14.30 Csendes pihenő (halk, megnyugtató altatódal az álomba ringató)
14.30 – 15.00 Ébredési sorrendben a gondozási teendők ellátása, készülődés az uzsonnához.
15.00 – 15.20 Uzsonna, szükség szerint mosakodás.
15.20 – 17.00

Szabad játéktevékenység szobában/udvaron a szülő megérkezéséig.
Szülő tájékoztatása a gyermekével kapcsolatos napi történésekről.